Na úvodní stránku

Pestrovečer slaví deset let. A vrací se ke kořenům!

Redakční poštou

2014-03-20

Kultura

Přečteno: 1583


Výrazné hudební postavy, osobité divadlo, ale i přednášky, výstavy, dokumentární snímky, besedy nebo bleší trh. To vše podržené fairovým přístupem a navíc na jednom místě o jediném víkendu. Festival Pestrovečer se ve dnech 28. 2 - 1. 3. uskuteční v kulturním domě v Mikulčicích u Hodonína už podesáté. Přivítá velká hudební jména nejen z regionu, jako loňský objev, kterým se stala kontroverzní písničkářka Nikola Mucha, ale například i brněnské Poletíme?


Jubilejnímu ročníku dali tentokrát pořadatelé, kterým jsou členové i sympatizanti Hnutí Brontosaurus, podtitul Ke kořenům. "Částečně se vracíme ke kořenům festivalu, především v jeho myšlence přinést do regionu méně tradiční zajímavou a pestrou akci, která však nebude jen o zábavě. Téma jsme si ale zvolili i jako symbol pro hledání našich kořenů a vztahu k místu, kde žijeme, k historii i přírodě našeho kraje. A vracíme se i ke kořenům v umění se společně setkávat, aktivně tvořit a vnímat život kolem nás," přiblížil jeden ze zakladatelů a organizátor festivalu Dalimil Toman.
Tématu pořadatelé věnují hned několik přednášek. Tou první bude Venkovský aktivismus, ujme se jí pedagog brněnské Masarykovi univerzity, Pavel Klvač. Přednáškou o vzájemném vztahu člověka a krajiny nazvané Krajinami cizích časů zase provede autorka stejnojmenné knihy, archeoložka a antropoložka Eva Čermáková.
Krásy lužních lesů i Podluží v běhu času ukáží nejen výstavy, ale také soubor krátkýc! h filmů. "Připravený bude i Ekostan s Ekoporadnou Hnutí Brontosaurus, ve které zájemcům poskytneme informace z oblasti domácí ekologie, ochrany přírody či dobrovolnictví," řekl Dalimil Toman a doplnil, že v minulosti měli návštěvníci možnost diskutovat například o tématech, jako jsou občanský aktivismus, uprchlíci, sociální vyloučení nebo spravedlivý obchod Fair trade.
Právě prodej čaje a kávy z férového ochodu stejně jako to, že se pořadatelé zaměřují na místní suroviny či fakt, že návštěvníci pijí z kompostovatelných kelímků a třídí veškerý odpad, řadí festival mezi takzvané Zelené festivaly.
V posledních letech si Pestrovečer vytvořil výrazné místo také jako festival s kvalitním divadelním uměním. Po loňském představení Havel píše Husákovi v režii brněnského divadla Feste, si tentokrát dramaturgové připravili divadelní představení Antonín Huvar. "Jde o autorskou inscenaci brněnského Buranteatru, která zachycuje osud katolického kněze a politického vězně 50. let.! Prošel třinácti kriminály a převýchovnými tábory, mezi kterým! i byly Bory, Mírov nebo Uherské Hradiště," popsala divadelní dramaturgyně Barbora Nesvadbová.
Další uměleckou složkou jsou pak výstavy. Tentokrát se mohou návštěvníci těšit na výstavu fotografií, komixu, videí, ale i maleb a výtvarných workshopů v podání autorské tvůrčí dvojce Puk -- puk.
Festival je benefiční akcí, jejíž výtěžek putuje každý rok na dobrou věc. "Mimo jiné jsme přispěli na akce pro děti, záchranu bělokarpatských pralesů. Návštěvníci ale přispěli i na studium dívce v Indii, kterou jsme podpořili přes projekt Adopcí na dálku nebo vytvoření včelařského arboreta v Lužicích," vyjmenoval Dalimil Toman.
Letos chtějí pořadatelé peníze věnovat na obdobné aktivity. Především pak na výsadbu zeleně i vytvoření přírodních zahrad.
Ten vidí největší význam Pestrovečera v tom, že aktivizuje a zejména propojuje. A to nejen hudební žánry, ale i zábavu a umění se společenskými tématy či ochranou přírody.
Více informací: !
Kontakt pro média: Dalimil Toman 605 763 122, pestrovecer@gmail.com
WEB: www.pestrovecer.cz

HISTORIE:
První ročník Pestrovečera se uskutečnil v roce 2004. Vzešel z nápadu uspořádat v regionu akci, která by nabízela zajímavou hudební produkci. Od té doby v Mikulčicích vystoupilo více než 30 kapel nejrůznějších žánrů od ska přes funkcore, world music, blues rock po etno beat nebo bubenické rytmy západní Afriky.
Mezi největší hvězdy patří Znouzecnost, Švihadlo, Tubabu, Ty Syčáci, Kumbalu, Vrbovkí víťazi či Čankišou.
Kromě doprovodných programů, jako jsou divadla nebo různá taneční vystoupení se na festivalu probírala také ožehavá témata mezi které patří Fair trade, Občanský aktivismus, Jídlo místo zbraní, Konopí není jen droga, Od punku k biopunku, Sociální vyloučení -- fakta, fikce a my,! Zády k domovu -- těžký život uprchlíků a mnohých dalších. Snů! šku zajím! avých materiálů každoročně nabízí Ekostánek.
Pro osvětu a otevírání očí nabídl Pestrovečer také výstavy: O hypermarketech veřejně, Zbraně nebo lidská práva, Chudoba světa ve vašem nákupním košíku, Práva zvířat, Korupce po Česku, Dobrovolně pro přírodu (a mnohé jiné). Nechybělo také promítání zajímavých dokumentárních filmů. Prezentovali se hnutí za lidská práva v Číně Falungong, neziskové organizace, zdravá výživa.
Rok od roku úspěšnější jsou výstavy mladých umělců z regionu, kterých na Pestrovečeru už vystavovaly desítky. Nechybí ani vernisáže či tvůrčí workshopy. Nejnověji přibyl bleší trh.
Stovky návštěvníků, tisíce dobrovolnických hodin organizátorů a hmatatelné výsledky akce samotné i podpořených projektů. I to je Pestrovečer. Letos ve dnech 28. 2. -- 1. 3. v kulturním domě v Mikulčicích u Hodonína.


Sdílet na Facebooku

Zpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je středa
12.06.2024


reklama: bb.billboard.cz