Na úvodní stránku

Objevte místo, kde se v brazilské džungli tančí české lidové tance

Redakční poštou

2015-05-25

Různé

Přečteno: 1364


Zní to opravdu neuvěřitelně, ale i uprostřed brazilské džungle lze najít místa s početným zastoupením českého obyvatelstva. Jejich folklorní paměť je u nich i v prostředí brazilských indiánů stále živá. Ale nebude tomu tak navěky.


Přistěhovalecké vlny českých emigrantů do Brazílie byly v historii několikery. Nejmladší českou komunitu lze navštívit v městěčku Batayporã, které v poválečném období založil jako své třetí brazilské město nejznámější český emigrant a podnikatel Dr. Jan Antonín Baťa.

Největší zakladatelské rodiny Baťů a Trachtů tu žijí se svými potomky dodnes. Ti mladší už česky umí mnohem méně, přitom své kořeny znají dobře: "Jejich častým snem je navštívit Českou republiku. Na plochách obrazovek mají Prahu, stejně jako my na nich máme třeba Grand Canyon," vypráví česká dobrovolnice Kateřina, která v Bataypoře pracovala na jedné z farem a v knihovně rodiny Trachtů.

Čechy tu vždy přivítají s otevřenou náručí, zvlášť když jim osvěží českou klulturu a tradice. "Jeden z nejkrásnějších momentů byla slavnost, kdy do Bataypory dorazila soška Pražského Jezulátka darovaná pražským arcibiskupem Dukou. Hrozně si toho daru vážili a žili tím po celou dobu mé návštěvy," vzpomíná Kateřina. Nejsnadněji se dá do Bataypory dostat letadlem přes Sao Paolo a poté 5 hodin autobusem. Letos navíc česká nezisková organizace INEX-SDA hledá znovu dobrovolníky, kteří by do Bataypory vyrazili speciálně za účelem udržet a rozvíjet kulturu a tradice místní české komunity.

Ideální příležitost pro ty, kteří přemýšlí nad nějakou hodně netradiční dovolenou.

Fotografie: http://leteckaposta.cz/203619147
Autentické zážitky Kateřiny: http://katerinasyslova.tumblr.com/post/79767836753/brazilie-hovezi-velka-prsa-a-ceska-krev

Workcamp v Bataypoře
Dobrovolníky do Bataypory hledá organizace INEX-SDA - nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Snahou je prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Čechách, ale i na celém světě.
Workcamp v Bataypoře bude pro! bíhat od 3.srpna do 21. srpna 2015 a jeho hlavní náplní bude n! aučit českou komunitu i místní české lidové tance a zpěvy. Výuka dětí i dospělých by mela probíhat v tom multifunkčním sále, který stavěli čeští dobrovolnici minulé roky.


Batayporã
Batayporã je město v brazilském státě Mato Grosso do Sul. Bylo založeno roku 1967 jako vyvrcholení projektu Dr. Jana Antonína Bati z roku 1953. Vzniklo na ploše 100 000 hektarů vymýceného pralesa. Velkolepé plány na další kolonizaci a rozvoj rozsáhlého území v brazilském vnitrozemí ukončila Baťova předčasná smrt. V současné době má Bataypora i s venkovskou zónou přibližně 10 000 obyvatel. Hlavní ekonomickou aktivitou je pěstování cukrové třtiny a chov dobytka.


Sdílet na Facebooku

Zpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je sobota
24.02.2024


reklama: bb.billboard.cz